Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?

3
zestaw meble młodzieżowe

Urządzanie pokoju nastolatka samo w sobie może być zadaniem trudnym, zwłaszcza w momencie gdy nasze dziecko jest na etapie negowania wszystkiego, co mu zaproponujemy;) Ale na szczęście są też dzieciaki, a właściwie młodzież, która bardzo chętnie podejmie się samodzielnej aranżacji swojego pokoju lub we współpracy z rodzicami. W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć, jak urządzić mały pokój młodzieżowy wspólnie z dzieckiem, wsłuchując się w jego potrzeby i gusty, przy równoczesnej pomocy z naszej strony i dostępnych na rynku rozwiązań.

Meble młodzieżowe do małego pokoju

Meble młodzieżowe z biurkiem

Meble młodzieżowe do małego pokoju

Wybierając meble młodzieżowe do małego pokoju musimy przede wszystkim skupić się na tym, co tak naprawdę będzie potrzebne. Łóżko i biurko dla dziecka to meble bezdyskusyjne w pokoju nastolatka, podobnie zresztą jak szafa. Natomiast komoda, czy regał niekoniecznie musi się tam znaleźć, a jeżeli już to skorzystajmy z ciekawych rozwiązań, które oferują niektórzy producenci mebli młodzieżowych.

Przykładem jednego z takich rozwiązań jest szafa z regałem z boku, który w zależności od potrzeb możemy zamontować z prawej lub lewej strony mebla. Szafa z regałem tworzy jedną zintegrowaną całość. Dzięki temu zyskujemy pojemną dwudrzwiową szafę z półkami i drążkiem na ubrania wiszące oraz zgrabny regalik na głębokość szafy z kilkoma otwartymi półeczkami, na których możemy poukładać książki, płyty lub inne przedmioty. Gdy pokój nastolatka jest jednak na tyle duży, by postawić w nim trzydrzwiową szafę, również warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Szafa trzydrzwiowa oferuje praktycznie tyle samo przestrzeni, co szafa dwudrzwiowa i komoda razem wzięte. Poza tym, w niektórych szafach środkowe skrzydło jest zaprojektowane jako regał z otwartymi półkami i szufladami, co daje dziecku możliwość poukładania na półeczkach trofeów sportowych lub zbieranych kolekcji figurek, wazoników, etc. Nawet jeżeli nastolatek nie posiada niezliczonej ilości ubrań, to dzięki półkom i szufladom szafy zyska dodatkową przestrzeń do przechowania innych przedmiotów, jak np. kasku rowerowego czy narciarskiego, deski snowboardowej, czy rolek.

Kolejnym przykładem jest wybór łóżka z szufladą lub szufladami dzięki czemu również zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, bez angażowania dodatkowej przestrzeni. W szufladzie łóżka, oprócz dodatkowego kompletu bielizny pościelowej czy koca, można schować np. puchową kurtkę zimową. Podobnie, warto postawić na biurko z szafką lub szufladkami, w których bez problemu pomieszczą się potrzebne artykuły szkolne, pozostawiając wolne miejsce na blacie biurka. Niektóre z biurek młodzieżowych posiadają specjalne nadstawki, na których można postawić monitor lub tablet.

Meble młodzieżowe z biurkiem

Jeszcze inną, ciekawą propozycją do małego pokoju młodzieżowego mogą być meble kompaktowe. Meble młodzieżowe kompaktowe to nic innego jak połączenie w jednej bryle, z reguły: biurka, łóżka, szafy lub kilku mniejszych szafek. Podobnym rozwiązaniem, czy rodzajem mebla kompaktowego jest łóżko antresola z zagospodarowaną przestrzenią pod łóżkiem na miejsce do nauki. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne nie tylko w małych pokojach młodzieżowych, ale również w przypadku gdy rodzeństwo dzieli wspólnie pokój. Stawiając meble kompaktowe po obu stronach pokoju, jesteśmy wówczas w stanie zapewnić każdemu z dzieci własną przestrzeń i odrobinę prywatności.

Bez względu na to, czy urządzamy mały czy duży pokój nastolatka, starajmy się robić to wspólnie z dzieckiem. Wsłuchajmy się w jego potrzeby, weźmy pod uwagę jego gusty i zainteresowania, pozwólmy wybrać kolory i dodatki. Pamiętajmy, że wiek nastoletni to okres wielu zmian fizycznych, psychicznych i przede wszystkim hormonalnych, którym towarzyszą różne emocje, a dziecko niejednokrotnie ma potrzebę pobyć samemu i właśnie pokój nastolatka ma być tym miejscem, w którym będzie się czuć dobrze i bezpiecznie.

 

Komentarze do wpisu (3)

16 lutego 2023

Gdzie na stronie mogę znaleźć białe meble dla chłopca?

16 lutego 2023

https://dedekids.pl/pl/p/Projekt-pokoju-dla-chlopca-meble-Iga/1070

17 lutego 2023

link do produktu https://dedekids.pl/pl/p/Biurko-Basic-kaszmir/780

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl