Pokój dla niemowlaka - pierwszy pokój dziecka

0
Pokój dla niemowlaka

 

Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy warto urządzać osobny pokój dla niemowlaka, czy nie lepiej wygospodarować miejsce we własnej sypialni. Tak naprawdę obydwa rozwiązania są dobre, a w praktyce związane są z obawami, wątpliwościami, a często także uwarunkowane są metrażem mieszkania. Jeżeli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, urządźmy pokój niemowlęcy pamiętając o tym, że każdy z nas potrzebuje chwili spokoju i prywatności.

 

Zobacz więcej:

Pokój dla noworodka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka ?

Mały pokoik dla niemowlaka

 

 

Pokój dla noworodka

Noworodek, a właściwie okres noworodkowy to czas od narodzin do ukończenia 4 tygodnia życia dziecka. Innymi słowy noworodkiem jest się przez pierwszy miesiąc. Jest to okres adaptacji organizmu dziecka do życia w nowym środowisku. Maluszek w tym czasie przesypia około 21 godzin budząc się jedynie w porach karmienia. Po dwóch tygodniach zaczyna rozpoznawać głosy bliskich mu osób.

Urządzając pokój dla noworodka skupmy się na tym, co tak naprawdę jest potrzebne. Nie wyposażajmy go w zestawy mebli, dziesiątki pluszaków, czy tuzin kolorowych migających i grających zawieszek, których dziecko i tak nie zrozumie. W tym okresie najważniejsze będzie łóżeczko, przewijak, komoda i przede wszystkim dużo naszej miłości i bliskości – ta powinna zawsze towarzyszyć dziecku, bez względu na wiek:) Dla noworodka możemy wybrać łóżeczko dostawne, które jest zdecydowanie mniejsze od łóżeczka dziecięcego (niemowlęcego) i zgodnie z nazwą możemy je przystawić w nocy do naszego łóżka, by w razie potrzeby móc szybko zareagować na płacz maluszka. Łóżeczko takie z reguły wyposażone jest w kółeczka, dzięki którym możemy je w bardzo łatwy sposób przestawić w wybrane przez nas miejsce – w tym do pokoju noworodka, gdzie będzie pełnić rolę łóżeczka dla dziecka. Oczywiście pokój noworodka może być od razu pokojem niemowlęcym lub jego zalążkiem.

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Okres niemowlęcy trwa od narodzin do dwunastego miesiąca życia dziecka ( w tym okres noworodkowy) i jest to chyba najbardziej niesamowity i fascynujący czas w życiu maluszka. Pierwszy rok życia dziecka to czas intensywnego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby stworzyć niemowlakowi jak najbardziej przyjazne środowisko, które będzie pozytywnie stymulować jego prawidłowy rozwój.

Urządzając pokój dla niemowlaka umeblujmy go w faktycznie potrzebne na tym etapie meble: łóżeczko dziecięce, komodę – warto wybrać komodę z przewijakiem, ewentualnie regał, czy szafę. Wśród wielu modeli łóżeczek dziecięcych możemy wybrać łóżeczko z opuszczanym bokiem, łóżeczko z szufladą lub łóżeczko, które w późniejszym okresie będziemy mogli przebudować na tapczanik dla dziecka. Ubranka niemowlęce są na tyle małe, że bez problemu poukładamy je w komodzie z szufladami. Natomiast komoda z przewijakiem jest praktycznym i bezpiecznym miejscem do codziennej pielęgnacji niemowlaka. Jeżeli mamy miejsce w pokoju niemowlaka, umieśćmy w nim regał na zabawki. Dzięki temu poukładamy zabawki dziecka, czyniąc z nich tym samym przyjemną dekorację pokoju dziecięcego. W pokoju niemowlęcym warto wygospodarować wolną przestrzeń, na której możemy rozłożyć matę interaktywną dla dziecka, baby gym lub ustawić kołyskę. Wszystkie te przedmioty będą bardzo fajnie wpływały i stymulowały rozwój psychoruchowy dziecka, sprawiając równocześnie ogrom radości i zabawy.

Starajmy się, aby pokój dla niemowlaka nie był przesadnie obłożony zabawkami i dodatkami, aby jego kolorystyka była jasna i stonowana, a całe otoczenie przyjazne dla dziecka.

Mały pokoik dla niemowlaka

Każdy z nas potrzebuje odrobinę spokoju i prywatności, także dziecko w wieku niemowlęcym. Dlatego starajmy się, w miarę naszych możliwości, wygospodarować pokój dla dziecka. Nawet niech to będzie mały pokoik dla niemowlaka, ale jego własny. Pokoik, w którym dziecko będzie mogło spokojnie spać, odpoczywać i bawić się. Niech to będzie miejsce, które będzie wspomagać ten najbardziej niesamowity i fascynujący czas w życiu maluszka.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl