Ja sama! Jak mądrze wspierać dziecko w byciu samodzielnym

0
Ja sama! Jak mądrze wspierać dziecko w jego samodzielności

 Wiele razy w parku, przedszkolu, czy na placu zabaw słyszymy dumnych rodziców opowiadających, co potrafią robić ich dzieci. Czasem bywa, że tak bardzo chcemy być dumni z naszych pociech, że wykonujemy za nie powierzone im prace czy zadania, by były jak najlepsze. Ale czy właśnie o to chodzi? Czy lepiej dostać piątkę za wykonaną przez nas pracę domową, czy trójkę za samodzielną pracę dziecka? Która z tych ocen ma większą wartość? Jak pomóc dziecku w osiąganiu celów na każdym etapie jego rozwoju?

Zabawki mają znaczenie

Już od chwili narodzin otoczenie, w jakim przebywa dziecko ma ogromne znaczenie i wpływ na jego rozwój. Aby przebiegał prawidłowo, postarajmy się stworzyć dziecku odpowiednie środowisko, które w mądry sposób będzie go stymulować. Dla małego dziecka najważniejsza będzie nasza obecność, dotyk i głos. Branie na ręce, kołysanie i nucenie to rzeczy, które wpływają w sposób bezcenny na rozwój psychofizyczny dziecka. Ale nie tylko to. Odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dziecka zabawki, będą go równie pobudzać i wspierać.

Zabawki dla niemowlaka powinny przede wszystkim „rozbudzać” jego zmysły i pomóc w uruchamianiu się dziecka. Będą to różnego rodzaju kolorowe grzechotki i gryzaki wykonane z różnych materiałów tak, by maluszek mógł poznać ich różnorodność, ćwicząc równocześnie zmysł dotyku, wzroku, a także smaku:) Wszelkiego rodzaju karuzele nad łóżeczkiem, a także maty interaktywne czy tzw. „baby gym” będą prowokować maluszka do sięgania po zawieszone na nich zabawki, a tym samym rozwijać sprawność i koordynację ruchową. Świetnie odnajdą się tu również kołyski dla dzieci, dzięki którym stymulować będziemy zmysł równowagi. Przy stawianiu pierwszych samodzielnych kroków, poza naszą pomocną dłonią, bardzo dobrze sprawdzą się chodziki, trzymając się których dziecko będzie czuło się pewnie i stabilnie.

Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia i tych w wieku przedszkolnym warto postawić na drewniane klocki i puzzle, przy układaniu których dziecko będzie uczyć się koncentracji, rozpoznawania kształtów i kolorów, a przede wszystkim świetnie się bawić. Na spacer warto wyposażyć dziecko w rowerek biegowy, który rozpędzony małymi nóżkami czasem naprawdę trudno jest dogonić. Jazda na takim rowerku nie tylko wzmacnia mięśnie dziecka, rozwija zmysł równowagi ale jest dobrym przyczółkiem, by przesiąść się na rower dla starszaków. Podobne znaczenie dla rozwoju motorycznego dziecka będą miały hulajnogi, deski balansujące, czy drabinki i ścianki wspinaczkowe.

Nie tylko zabawki mają znaczenie

Ale w prawidłowym rozwoju dziecka nie tylko zabawki mają znaczenie. Ważna jest nasza obecność, rozmowa, pokazywanie i objaśnianie tego, co nas otacza. Zamiast włączać kolejną bajkę w telewizji, sięgnijmy po kolejną książkę, którą będziemy mogli razem z dzieckiem przeczytać. Albo zaimponujmy naszemu podopiecznemu kreatywnością i opowiedzmy wymyśloną przez nas bajkę. Bardzo dużo dzieci, zwłaszcza dziewczynek chce pomagać w przygotowywaniu rodzinnych posiłków. Możemy umożliwić to dziecku wyposażając kuchnię w pomocnik kuchenny (kitchen helper), dzięki któremu dziecko w bezpieczny sposób będzie mogło razem z nami formować pyszne ciasteczka i je dekorować. Większość pomocników kuchennych ma regulowany na wysokość podest, co pozwoli na użytkowanie go przez kilka lat, do momentu gdy dziecko na tyle urośnie, że będzie mogło dostawać do blatu kuchennego już samo.

dzieci bawią się klockami

Dużą rolę w nauce samodzielności dziecka odgrywają także meble w jego pokoju. Niektóre meble dla dzieci są tak zaprojektowane, aby dziecko mogło samo z nich korzystać w bezpieczny sposób. Niskie szafki, czy regały pozwolą aby dziecko samo układało na nich swoje zabawki, książeczki, czy inne ważne skarby. Łóżka domki, poza miejscem do spania mogą stać się prawdziwą skarbnicą pomysłów na zabawę. Dlatego starajmy się wybrać takie meble i dodatki do pokoju dziecięcego, które będą pomagać dziecku w rozwijaniu jego umiejętności i pomysłowości. Pamiętajmy również, że w tym okresie jesteśmy dla dziecka największym autorytetem i w wielu przypadkach dzieci będą nas naśladować. Dlatego sami starajmy się spędzać czas mądrze i aktywnie, dając tym samym przykład dziecku.

Mądra krytyka matką kreatywności

Wielu z nas krytyka kojarzy się z czymś negatywnym i boimy się jej. Nieprawda. Krytyka powinna być konstruktywna, ma wskazać błędy i podpowiedzieć, jak je naprawić. Dlatego ważnym jest w wychowaniu dziecka, abyśmy nie zachwycali się tym wszystkim co zrobiło, nawet jeżeli tak nie jest, w obawie, że go urazimy. Na przykład, jeżeli dziecko buduje wieżę z klocków i kładzie na górze coraz większe i cięższe elementy, wieża zawali się. Nie użalajmy się mówiąc „szkoda, taka piękna wieża” tylko pokażmy dziecku, że kładąc większe klocki na dole stworzymy solidną podstawę do tego, by wybudować ją jeszcze wyższą. Takich i innych przykładów można wymieniać wiele. Nie bójmy się więc „krytykować” własne dziecko. Róbmy to w sposób mądry, który będzie podpowiadał mu nowe pomysły i nowe rozwiązania. Chwalmy nasze dzieci za inicjatywę i za chęć działania. Mówmy im, jak bardzo je kochamy i jak bardzo jesteśmy z nich dumni. Wszystko to będzie miało ogromne znaczenie nie tylko w okresie szkoły jednej, czy drugiej, ale przede wszystkim w budowaniu poczucia własnej wartości i odwagi wejścia w dorosłe życie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
">
Sklep internetowy Shoper.pl