Minimalizm w pokoju młodzieżowym

0
Minimalizm w pokoju młodzieżowym

Projekt pokoju młodzieżowego powinien być przygotowany wspólnie z dzieckiem, biorąc pod uwagę jego gust, zainteresowania i czas, w jakim się znajduje. Wiek nastoletni to okres pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. To czas, w którym nasze dziecko dojrzewa biologicznie, psychicznie i społecznie. To także czas, w którym potrzeba akceptacji, samodzielności, czy wręcz niezależności jest bardzo duża i często przejawia się w postaci buntu wobec rodziców i otaczającego świata. Świadomy rodzic, który nie zapomniał, że też był kiedyś nastolatkiem, w mądry, a czasem sprytny sposób powinien pomóc dziecku przejść przez ten trudny (dla wszystkich domowników:) okres.

Dlaczego warto dyskutować o gustach?

Każdy z nas przynajmniej raz usłyszał, że o gustach się nie dyskutuje. A może właśnie przeciwnie? Może właśnie należy, czy wręcz trzeba dyskutować. Mądra i konstruktywna krytyka, a nie bezpodstawna negacja może być pomocna w kształtowaniu poczucia estetyki u dziecka już od najmłodszych lat. Zabierając dziecko w różne miejsca, począwszy od parku, a na muzeum kończąc dajemy mu możliwość zetknięcia się i obcowania z różnymi formami, kolorami, kształtami, widokami i wszystkim tym, co wpływa na bogactwo przeżyć. Im będzie ich więcej, tym dziecko będzie miało większą możliwość wyboru tego, co mu się podoba. Dotyczyć to będzie słuchanej muzyki, rodzaju i koloru ubrań, a także wystroju i dodatków w pokoju. Niejednokrotnie, zwłaszcza w okresie dojrzewania, wybory te mogą być dla nas zaskakujące, ale postarajmy się je zaakceptować. Pokażemy wówczas dziecku, że je szanujemy i możemy o nich otwarcie dyskutować. Pamiętajmy, że gusty mogą się zmieniać i to, że kolor czarny jest jedynym słusznym w wieku nastu lat nie oznacza, że będzie nim do końca życia.

Urządzamy pokój nastolatka

Jedną z form wyrażenia osobowości dziecka w wieku nastoletnim może być projekt pokoju młodzieżowego, a my pozwólmy by głównym jego autorem było właśnie dziecko. Pokój nastolatki, czy nastolatka to nie tylko pokój do nauki i odpoczynku, ale także miejsce spotkań z przyjaciółmi i pewnego rodzaju azyl, w którym dziecko chce po prostu pobyć. Urządzając go według własnego pomysłu możemy być pewni, że czuje się w nim dobrze i bezpiecznie. Pamiętajmy, że zawsze możemy służyć dziecku pomocą i radą w wyborze mebli i dodatków, a czasem wręcz „hamować” w ich ilości.

Bywają jednak sytuacje, gdy nastolatek nie do końca wie, co mu się podoba i w jakim otoczeniu czułby się najlepiej. Możemy wówczas poddać dziecku pod rozwagę styl skandynawski, który wydaje się być najbardziej neutralnym i pasującym do każdego pokoju, nie tylko młodzieżowego. Styl skandynawski charakteryzuje się harmonią barw i naturalnych materiałów, co prawdopodobnie spotka się z dużym zainteresowaniem młodych ludzi, często zainteresowanych ekologią i ochroną środowiska. Meble młodzieżowe dla chłopca w stylu skandynawskim to przede wszystkim minimalistyczny design i ogromna funkcjonalność. Proste bryły mebli, wykonane z drewna, czasem z palet mogą stać się prawdziwym kontrastem dla wszechobecnej elektroniki w pokoju nastolatka. Podobnie w pokoju dziewczęcym, komoda czy szafa młodzieżowa ze sklejki lub naturalnych materiałów w jasnych odcieniach może stać się źródłem pomysłów na ich udekorowanie. Podobnie łóżko dla dziewczynki „obłożone” wełnianymi pledami, czy poduszkami w kolorach ziemi nada pokojowi niepowtarzalnego uroku i charakteru.

Wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami, które czasem nie do końca idą w parze z naszymi oczekiwaniami. Starajmy się jednak mądrze wspierać dziecko w jego wyborach i poszukiwaniach, mając na uwadze, że jest to okres przejściowy, niejednokrotnie bardzo trudny i czasem nie do końca zrozumiany przez samego zainteresowanego;)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
">
Sklep internetowy Shoper.pl